top of page

ZBIRKA MEDNARODNO PRAVO VAS POZDRAVLJA

ZMP MAJHNA.png

Približujemo se javnosti z deli iz področij mednarodnega prava, mednarodnih odnosov in diplomacije.

Domov: About

DEJAVNOSTI ZBIRKE MEDNARODNO PRAVO

IZID KNJIGE "NASLEDSTVO DRŽAV V MEDNARODNEM PRAVU: RAZPAD IN NASLEDSTVO PO JUGOSLAVIJI"

V zbirki Mednarodno pravo je izšla knjiga avtorjev dr. Ane Polak Petrič in dr. Grege Pajnkiharja. Gre za temeljno delo, ki celovito obravnava pomembno področje nasledstva držav v mednarodnem pravu, pri čemer analizira njegov teoretični okvir kot tudi praktično uporabo z močnim poudarkom na razpadu in nasledstvu nekdanje Jugoslavije.

V teoretskem delu se monografija ukvarja z nastankom, priznanjem in prenehanjem države v mednarodnem pravu ter zapletenim razmerjem med načeli državne suverenosti, ozemeljske celovitosti in pravice do samoodločbe. Obravnavani so vsi vidiki nasledstva z identifikacijo obstoječih pravil mednarodnega prava in hkrati navajanjem številne prakse držav. Osrednji del knjige je namenjen procesu razpada Jugoslavije ter političnim, pravnim in praktičnim izzivom, ki jih je povzročil. V centru pozornosti sta vsebina

nasledstvo - platnica.jpg

in uresničevanje Sporazuma o vprašanjih nasledstva iz leta 2001, katerega cilj je bil zagotoviti celovit okvir za reševanje odprtih vprašanj nasledstva po nekdanji Jugoslaviji. Knjiga vsebuje tudi analizo odcepitve Črne gore in razglasitve neodvisnosti Kosova ter  razmišljanja avtorjev o nadaljnjem razvoju mednarodnega prava na področju nasledstva držav.

Domov: About

IZID KNJIGE "ZUNANJA POLITIKA: OSNOVE TEORIJE IN PRAKSA"

V zbirki Mednarodno pravo, ki jo Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve izdaja v sodelovanju z Založbo FDV, je izšla nova, že trinajsta knjiga. Gre za  prenovljeno in dopolnjeno izdajo knjige "Zunanja politika: osnove teorije in praksa" izpod peresa dolgoletnega diplomata, zaslužnega univerzitetnega profesorja in zunanjepolitičnega eksperta prof. dr. Ernesta Petriča.
 
 

Knjiga predstavlja temeljno delo o zunanji politiki, ki prek kombinacije teoretskih in praktičnih pristopov obravnava področja mednarodnih odnosov, mednarodnega prava in diplomacije. Posebna dodana vrednost knjige je v tem, da je napisana z vidika snovanja zunanje politike majhne države, saj se ključna tuja dela navadno ukvarjajo z zunanjo politiko velikih sil. Kakovost knjige dokazuje tudi podatek, da je prva izdaja iz leta 2010 že dalj časa razprodana, delo pa je leta 2013 izšlo tudi v angleščini pri priznani mednarodni založbi Martinus Nijhoff.

Domov: About

BLEJSKI STRATEŠKI FORUM 2021

Dr. Andraž Zidar, glavni urednik naše Zbirke, je izvrstno opravil vlogo moderatorja na letošnjem Blejskem strateškem forumu (BSF). Povezoval je panel voditeljev z naslovom Prihodnost Evrope - Širitev. Celotni panel si lahko ogledate na povezavi:  https://www.youtube.com/watch?v=OdNfHg3txJ8 

Dr. Andraž Zidar (na platnu) povezuje panel voditeljev

IZID DVEH NOVIH KNJIG V ZBIRKI

V mesecu juniju smo pri Zbirki javnosti predstavili kar dve naši knjigi. V sodelovanju z Diplomatsko akademijo Ministrstva za zunanje zadeve RS smo izvedli virtualni predstavitvi knjig Slovenski diplomatski pojmovnik in Mednarodno humanitarno pravo.

9a.jpg
8a.jpg

PREDSTAVITEV KNJIGE SLOVENSKI DIPLOMATSKI POJMOVNIK

Dr. Božo Cerar, avtor knjige Slovenski diplomatski pojmovnik je na predstavitvi knjige zaupal, zakaj se je odločil za pisanje priročnika, povedal katere pojme v knjigi najdemo in zakaj so za slovensko diplomacijo pomembni. Izrazil je tudi svoje poglede na aktualne situacije v diplomaciji – tako doma kot v mednarodnem okolju. Misli o knjigi je prispeval tudi VP mag. Leon Marc.

CERAR.png

"Slovenščina je tudi jezik diplomacije" je dejal avtor na predstavitvi knjige in s tem poudaril pomembnost vsebine priročnika. Za uspešno in usposobljeno diplomacijo je še posebej pomembno razumevanje diplomatske terminologije. Ta je namreč odraz prakse držav, njena pravilna uporaba pa odraz strokovnosti. Kakovostni priročnik, ki na enem mestu zbere razlage ključnih gesel s področja diplomacije, zunanje politike in mednarodnih odnosov je tako obvezna literatura za vsakega slovenskega diplomata, kot tudi za ostale zainteresírane posameznike. Priročnik ni le nizanje in razlaga diplomatskih pojmov, pozoren bralec bo opazil, da se v njej prepleta več zgodb – kar priročniku sigurno da edinstven čar.

CERAR PREDSTAVITEV.png

VP mag. Leon Marc in dr. Andraž Zidar

PREDSTAVITEV KNJIGE MEDNARODNO HUMANITARNO PRAVO

Gre za knjigo Zbirke mednarodno pravo, v kateri 21 avtorjev razpravlja o vojni, z njo povezanimi etičnimi, moralnimi in pravnimi vprašanji, o mednarodnem humanitarnem pravu in temah, ki se nanašajo nanj, ter o Sloveniji in mednarodnem humanitarnem pravu.

GRASSELLI PREDSTAVITEV SLIKA.png

Urednik knjige veleposlanik Andrej Grasselli je na dogodku izpostavil, da je ideja za knjigo temeljila predvsem na želji narediti presek védenja o mednarodnem humanitarnem pravu in vlogi Slovenije, ki ga ima v njem ter povzel, da bo knjiga dobila svoj učinek takrat, ko bo dosegla tiste, ki se ukvarjajo z mednarodnim humanitarnim pravom.

VP Andrej Grasselli

Za nasploh zanimivo in pestro razpravo so poskrbeli panelisti in poslušalci, ki so se vključevali s strokovnimi vprašanji in komentarji.

Panel so sestavljali:

- veleposlanik Andrej Grasselli, urednik knjige;

- dr. Bojko Bučar, redni profesor mednarodnih odnosov;

- veleposlanica dr. Ana Polak Petrič, Veleposlaništvo RS v Tokiu;

- Mateja Štrumelj Piškur, vodja Sektorja za mednarodno pravo, MZZ;

- Zoran Tratnik, MORS;

- Nuška Jerman, Rdeči križ Slovenije;

- brigadir Peter Zakrajšek, poveljnik Centra vojaških šol.

Nekaj utrinkov z dogodka

9
8
7
6
5
4
3
1
2
SIDRO 2

O NAS

Zbirko mednarodno pravo izdajata Ministrstvo za zunanje zadeve RS in akademska založba Fakultete za družbene vede Univerze v Ljubljani. Z njo želimo pripomoči k nadaljnjemu razvoju mednarodnopravne znanosti v slovenskem prostoru in mednarodno pravo, ki je pomembno vodilo pri delovanju Slovenije v mednarodnih odnosih, približati slovenski javnosti. V zbirki izhajajo izvirna dela slovenskih avtorjev in prevodi temeljnih del iz tujih jezikov, ki so nepogrešljivi za študente in strokovnjake s področja mednarodnih odnosov in prava ter za delo diplomatov na zunanjem ministrstvu.

UREDNIŠKI ODBOR

Za korektno delovanje naše knjižne zbirke skrbi več izjemnih umov. Uredniški odbor knjižne Zbirke mednarodno pravo sestavljajo:

 

dr. Andraž Zidar (glavni urednik),

doc. dr. Ana Polak Petrič (odgovorna urednica),

Mateja Štrumelj Piškur (sekretarka),

prof. dr. Matej Avbelj, zasl. prof. dr. Borut Bohte, doc. dr. Milan Brglez, prof. dr. Bojko Bučar, prof. dr. Silvo Devetak, dr. Simona Drenik, mag. Božena Forštnarič Boroje, Andrej Grasselli, mag. Mateja Grašek, Danijela Horvat, mag. Irena Jager Agius, prof. dr. Milan Jazbec, Robert Kojc, doc. dr. Maša Kovič Dine, dr. Urška Kramberger Mendek, Borut Mahnič, dr. Gregor Maučec, Sabina Osredkar, prof. dr. Marko Pavliha, Peter Pavlin, prof. dr. Ernest Petrič, prof. dr. Andrej Rahten, dr. Marko Rakovec, Vladimira Rančov, prof. dr. Vasilka Sancin, izr. prof. dr. Iztok Simoniti, zasl. prof. dr. Mirjam Škrk, dr. Dominika Švarc Pipan, Sanja Štiglic, izr. prof. Boštjan Udovič in Mihael Zupančič.


PUBLIKACIJE ZBIRKE MEDNARODNO PRAVO


 
O nas

V Zbirki Mednarodno pravo je dosedaj izšlo 14 publikacij. Del zbirke predstavlja tudi Podzbirka Mednarodni dokumenti, v kateri izhajajo knjižice manjšega formata z najpomembnejšimi mednarodnopravnimi akti in dokumenti našega časa. Njen glavni namen je omogočiti širšo dostopnost temeljnih mednarodnopravnih dokumentov slovenski diplomaciji ter strokovni in splošni javnosti.

Nakup tiskanih publikacij je mogoč v knjigarni Založbe FDV, dela v elektronski obliki pa najdete spodaj.

KNJIŽNA ZBIRKA MEDNARODNO PRAVO

nasledstvo - platnica.jpg

Dr. Ana Polak Petrič in dr. Grega Pajnkihar: Nasledstvo držav v mednarodnem pravu – razpad in nasledstvo po Jugoslaviji

Ob praznovanju 20. obletnice uveljavitve Sporazuma o vprašanjih nasledstva po nekdanji Jugoslaviji je v okviru Zbirke Mednarodno pravo izšla znanstvena monografija veleposlanice dr. Ane Polak Petrič in dr. Grege Pajnkiharja z naslovom »Nasledstvo držav v mednarodnem pravu: Razpad in nasledstvo Jugoslavije«. Gre za temeljno delo, ki celovito obravnava zapleteno vprašanje nasledstva držav v mednarodnem pravu, pri čemer analizira tako njegov teoretični okvir kot tudi praktično uporabo z močnim poudarkom na razpadu in nasledstvu nekdanje Jugoslavije. Knjiga predstavlja neprecenljiv vodnik praktikom, diplomatom in akademikom za reševanje nasledstvenih vprašanj, kot tudi poklon dolgoletnim prizadevanjem slovenske diplomacije za enakopravno nasledstvo po nekdanji Jugoslaviji ter dosledno uresničevanje Sporazuma o vprašanjih nasledstva.

Dr. Ernest Petrič: Zunanja politika – osnove teorije in praksa
Prenovljena in dopolnjena izdaja monografije "Zunanja politika – osnove teorije in praksa" predstavlja temeljno delo o zunanji politiki, ki prek kombinacije teoretskih in praktičnih pristopov obravnava področja mednarodnih odnosov, mednarodnega prava in diplomacije. Knjiga na podlagi dogodkov in procesov, ki so na svetovni ravni zaznamovali zadnje desetletje, kot so širitev EU in zveze NATO, vojna v Siriji, migrantska kriza, naraščajoča vloga Kitajske, umik ZDA iz Afganistana, podnebne spremembe ter najbolj odločilno, agresija Ruske federacije na Ukrajino, ponuja številna dopolnila odgovorov na klasične dileme zunanje politike ter nove razmisleke pri proučevanju in opazovanju mednarodnih odnosov in zunanje politike. Posebna dodana vrednost knjige je v tem, da je napisana z vidika snovanja zunanje politike majhne države, saj se ključna tuja dela običajno ukvarjajo z zunanjo politiko velikih sil.

2a.jpg

Martti Koskenniemi: Blagi prosvetitelj narodov: vzpon in padec mednarodnega prava 1870–1960

Ministrstvo za zunanje zadeve je v sodelovanju z akademsko založbo Fakultete za družbene vede Univerze v Ljubljani objavilo slovenski prevod knjige Blagi prosvetitelj narodov: vzpon in padec mednarodnega prava 1870–1960, ki jo je napisal eden vodilnih sodobnih teoretikov mednarodnega prava Martti Koskenniemi.

1 a.jpg

Hugo Grotius: Svobodno morje

Delo je bilo v latinskem jeziku objavljeno že leta 1609, vendar zaradi temeljnih izhodišč na področju mednarodnega pomorskega prava tudi danes ohranja pomembno težo. Hugo Grotius je prvine humanizma, pravila rimskega prava in pomen pravičnosti združil v celovit sistem pravnih pravil, ki so se nanašala na odnose med državami. V svojem delu je na podlagi naravnega prava razvil in utemeljil pomembno tezo, in sicer da odprto morje in plovne poti ne morejo biti last oziroma monopol posamezne države ter da ima vsaka država pravico do svobodne plovbe in trgovanja. Prevod tega dela pomembno bogati slovensko mednarodnopravno literaturo in ponuja vpogled v zgodovinski razvoj pravnih institutov mednarodnega pomorskega prava.

Diplomatsko pravo – izbrane konvencije

Monografija na enem mestu prinaša vse ključne dokumente diplomatskega prava v slovenskem in angleškem jeziku, kar bralcu omogoča tudi vpogled v slovensko terminologijo. Izbor konvencij spremlja obširna uvodna študija avtorjev dr. Iztoka Simonitija in mag. Irene Jager Agius, ki predstavi razvoj diplomatskega prava in diplomacije, prikaže njeno delovanje ter opozori na nekatere dileme in gibanja.

4a.jpg

Otrokove pravice v Sloveniji: od normativnih standardov do učinkovitega varstva

Knjiga je nastala kot prispevek k praznovanju 25. obletnice sprejetja Konvencije o otrokovih pravicah. Delo domačih avtorjev obravnava eno od temeljnih področij mednarodnega prava, otrokove pravice, ki so hkrati pomembna prednostna naloga slovenske zunanje politike. V knjigi ugledni avtorji, teoretiki in praktiki, vladni in nevladni strokovnjaki predstavljajo svoje delovne in strokovne izkušnje s področja otrokovih pravic, njihovega urejanja, varstva in spremljanja. Zelo cenjene so tudi poslanice posebnih predstavnic in poročevalk generalnega sekretarja OZN, ki še poudarjajo pomen varstva otrok na posebno občutljivih področjih in opozorijo na vidno vlogo Slovenije v dolgoletnem prizadevanju za blaginjo otrok.

8a.jpg

Andrej Grasselli (ur.): Mednarodno humanitarno pravo

V knjigi enaindvajset avtorjev razpravlja o vojni, z njo povezanimi etičnimi, moralnimi in pravnimi vprašanji, o mednarodnem humanitarnem pravu in temah, ki se nanašajo nanj, ter o Sloveniji in mednarodnem humanitarnem pravu. Zbornik obudi tudi spomin na starejšo slovensko literaturo o vojnem pravu in profesorja Ivana Tomšiča, avtorja prve slovenske knjige o vojnem pravu. Knjigo je uredil veleposlanik Andrej Grasselli, med avtorji pa je tudi več diplomatov.

9a.jpg

Dr. Božo Cerar: Slovenski diplomatski pojmovnik

Knjiga na enem mestu zbere vse temeljne diplomatske pojme, ki so se v zadnjem stoletju uveljavili v mednarodni diplomaciji. Razlago ključnih gesel s področja diplomacije, zunanje politike in mednarodnih odnosov avtor dopolni z osebnimi pričevanji o doživetjih v diplomaciji, kar knjigi doda posebno iskrivost in berljivost. Kakovostni priročnik bo tako v pomoč vsakomur, ki so mu ta področja blizu ali pa jih šele želi proučevati. Diplomacija je obrt z lastno terminologijo, stroka z lastnimi tehnikami in metodami ter tudi z lastnim pojmovnim aparatom in besednjakom. Za uspešno in usposobljeno diplomacijo je še posebej pomembno razumevanje diplomatske terminologije. Ta je odraz prrakse držav, njena pravilna uporaba pa odraz strokovnosti.

6a.jpg

Slovenske misli o mednarodnih odnosih in pravu: prispevki ob 80-letnici dr. Ernesta Petriča

Zbornik je nastal kot poklon bogatemu strokovnemu opusu dr. Ernesta Petriča. Kot ustavni sodnik in nekdanji predsednik Ustavnega sodišča, član in nekdanji predsednik Komisije za mednarodno pravo, dolgoletni diplomat, univerzitetni profesor in nekdanji dekan je prof. dr. Petrič na vsej svoji poklicni poti pomembno prispeval k razvoju mednarodnega prava, utrjevanju vladavine prava v Sloveniji in krepitvi njene podobe na svetovni ravni. Prispevki avtorjev obravnavajo aktualne teme s področij mednarodnih odnosov in diplomacije, varstva človekovih pravic, prava in etike, mednarodnega prava ter spoštovanja raznolikosti in varstva manjšin.

Rosalyn Higgins: Problemi in proces: mednarodno pravo in kako ga uporabljamo

Knjiga v slovensko pravo prinaša izvirne in pronicljive poglede na splošni del mednarodnega prava in je zanj dobrodošla obogatitev z značilnostmi anglosaške pravne tradicije, kot so pragmatičnost, natančnost, zdrav razum in ustvarjalnost. V uvodnem poglavju avtorica predstavi svojo teoretično obravnavo prava, v nadaljevanju pa se loti vseh temeljnih tem, ki jih mora vsebovati celovito delo o mednarodnem pravu, od virov mednarodnega prava, udeležencev v mednarodnem sistemu, vprašanj jurisdikcije in imunitet, človekovih pravic in načela samoodločbe narodov, naravnih virov, odgovornosti držav, delovanja sistema OZN, načel in pravil reševanja mednarodnih sporov pred sodišči do individualne in kolektivne uporabe sile.

Po pogodbi z založnikom Oxford University Press spletni dostop do te knjige ni več mogoč.

3a.jpg

Pravo mednarodnih pogodb: priročnik, strokovni prispevki in dokumenti

Knjiga je prvo domače avtorsko delo v zbirki Mednarodno pravo in prvo slovensko delo, ki celovito obravnava vprašanja s tega mednarodnopravnega področja. Združuje teorijo in prakso, saj v njej svoje poglede in dolgoletne izkušnje o pravu mednarodnih pogodb delijo slovenski strokovnjaki in svetovalci za mednarodno pravo na Ministrstvu za zunanje zadeve, objavljena pa so tudi slovenska besedila temeljnih pogodb s tega področja.

PODZBIRKA MEDNARODNI DOKUMENTI

Splošna deklaracija človekovih pravic

Ob 70. obletnici sprejetja je Ministrstvo za zunanje zadeve pripravilo uradni prevod tega temeljnega dokumenta, ki je bil pred tem že na voljo v slovenščini po zaslugi prizadevanj Društva za Združene narode za Slovenijo. Splošna deklaracija človekovih pravic je po grozodejstvih druge svetovne vojne leta 1948 ubesedila pričakovanja in prizadevanja za dostojanstvo vseh, svobodno življenje, življenje brez strahu in pomanjkanja. To je najbolj daljnosežni tovrstni dokument Organizacije združenih narodov, na njem temelji ves mednarodnopravni ustroj človekovih pravic. Človekove pravice so dolgoletno prednostno področje slovenske zunanje politike, s posebnim poudarkom na zaščiti ranljivih skupin, boju proti vsem oblikam diskriminacije in izobraževanju za človekove pravice.

Ustanovna listina Organizacije združenih narodov in Statut Meddržavnega sodišča

V knjižici sta objavljena redigiran uradni slovenski prevod in izvirno angleško besedilo obeh dokumentov. Ker je bila Slovenija ob sprejetju Ustanovne listine OZN del nekdanje Jugoslavije, je bilo uradno objavljeno besedilo dolga leta dostopno le v srbohrvaškem jeziku. Slovensko besedilo v knjižici so leta 2013 pregledali mednarodnopravni strokovnjaki Ministrstva za zunanje zadeve v sodelovanju s Pravno fakulteto Univerze v Ljubljani, izkušenimi prevajalci in lektorji ter ga prilagodili sodobni terminologiji in rabi.

Ženevske konvencije in dopolnilni protokoli

Ženevske konvencije so skupaj s tremi dopolnilnimi protokoli iz let 1977 in 2005 temelj povojne ureditve mednarodnega humanitarnega prava, ki v času oboroženih spopadov omejuje trpljenje ljudi in ščiti človeško dostojanstvo. V središču konvencij je zaščita civilistov, zdravstvenega osebja in humanitarnih delavcev, ki v sovražnostih ne sodelujejo, ter zaščita ranjencev, bolnikov in vojnih ujetnikov, ki v sovražnostih ne morejo več sodelovati. Ministrstvo za zunanje zadeve in Založba Fakultete za družbene vede sta leta 2019 ob 70. obletnici sprejetja ženevskih konvencij v knjižni obliki izdala prvi uradni slovenski prevod teh konvencij in treh dopolnilnih protokolov. Prevod je objavljen v Uradnem listu RS-mednarodne pogodbe, številka 27/2019. Ministrstvo za zunanje zadeve Republike Slovenije je ob izdaji publikacije uradni slovenski prevod štirih ženevskih konvencij in treh protokolov predalo v hrambo depozitarju, Ministrstvu za zunanje zadeve Švicarske konfederacije. Republika Slovenija je tako enainšestdeseta država s prevodom ženevskih konvencij v svojem jeziku, ki je shranjen pri depozitarju. Gre že za deseto publikacijo v Zbirki mednarodno pravo, s katero želimo v slovenskem prostoru okrepiti zavedanje o pomenu in spoštovanju temeljnih načel in pravil mednarodnega humanitarnega prava.

Domov: Contact

KONTAKTIRAJTE NAS

V Zbirki Mednarodno pravo z veseljem odgovorimo na vaša vprašanja. Pišete nam lahko na naš e-poštni naslov: mpzbirka@gmail.com, najdete pa nas tudi na Twitterju.

  • Twitter
bottom of page